Rastapatside hooldus

Misasi sul peas on? Kas sa võtad need ööseks ära? Kas sa pesed neid ka? Kuidas sa neid pesed? Kas sa enam kunagi ei pea juukseid kammima? Kas on valus ka? Kas tohib katsuda? Mida tähendab “dreadlocks”?
Need on mõned lugematutest küsimustest, mida inimesed aeg-ajalt esitavad neile, kel rastapatsid peas. Patsikandjad ise tunnevad pigem muret selle pärast, kuidas oma patse hooldada, et need kenamad ja tervemad välja näeksid. On ka loomulikult teistsuguse mõtteviisiga inimesi, kes lasevad rastadel päris ise oma peas moodustuda ja seejärel ei tee nendega mitte midagi nagu ka näiteks rastafari usu esindajatel kombeks, kelle dreadlock’id elavad täitsa oma elu.

See jutt siin keskendub neile, kes soovivad, et nende patsid näeksid head ja terved välja ning neid oleks mõnus kanda.

Kuidas siis rastapatse hooldada?

Pesemine

Värskelt tehtud patside jaoks on kõige tähtsam see, et patsis olevatel juustel oleks võimalus omavahel lukustuda. Lukustumise protsessi kiirendab mingil määral hooldusvaha lisamine peale patside tegemist, kuid vaha ei pea tingimata panema, saab ka ilma. Paljudel on miskipärast arvamus, et rastapatse üldse ei pesta või kui pestakse, siis väga harva. Tegelikult pestakse rastapatse vaid pisut harvemini kui tavalisi juukseid, sest ka patside jaoks on oluline peanaha puhtus. Peanahk nimelt toodab rasu ja rasu teeb juuksed libedaks ja see libedus ei lase juustel omavahel korralikult sassi ja lukku minna. Eriti raske on seda saavutada sirgete ja tugevate juuste puhul. Seetõttu on oluline jätkata enam-vähem sama pesurutiiniga nagu oli enne patside tegemist ning millega juuksed ja peanahk juba harjunud on. Tavaliste juustega võrreldes harvemini pestakse rastasid seetõttu, et patsid lihtsalt kuivavad päris kaua ja alati pole seda aega kohe võtta. Enamasti ongi just nii, et kui rastapatsid on pähe tehtud, siis peapesu tsükkel tasapisi pisut pikeneb ja täiesti normaalne on pesta pead korra nädalas.

Rullimine

Vastsündinud rastapatsidel on vaja pisut abi, et nad saaksid kiiremini suureks ja tugevaks. Seetõttu on hea neid peale valmimist käte vahel rullida, siis saavad patsi sees olevad juuksed patsi seestpoolt tihedaks tõmmata. Rastapatsid ei saa sugugi kohe valmis, kui kamm käest pannakse. Värskelt tehtud patsid on üsna pehmed ja seest õhku täis ning esineb ka mõningane oht neid öösel lapikuks magada. Rullimine aitab hommikul patsidel jälle õige kuju saavutada. Oma õige oleku ja tugevuse saavad rastapatsid olenevalt juustest 4-6 kuu möödudes. Seetõttu on väga oluline enne korralikult järele mõelda, kas ikka ollakse valmis omale dreadlock’e tegema, sest rastapatsid ei ole mingi lühiajaline projekt.

Rullida tasub patse alati, see on neile igal juhul kasulik, sest patsi peal olevad juuksed jäävad siis patsi külge kinni ja patsid muutuvad pisut siledamaks. Aga värskete patside puhul tuleb seda kindlasti teha esimese poole aasta jooksul peale iga pesukorda, siis kui juuksed on veel niisked. Pigistad kergelt patsid rätikuga kuivaks (ei nühi, ainult vajutad rätiku vahel), kontrollid sõrmedega kõik patsid läbi, kas äkki on mõned hakanud üksteise külge kasvama (kui on, siis rebid niiskes olekus need lahti) ja siis tuleks rullida kõik patsid kahe käe peopesa vahel  läbi, nii et on tunda, et pats justkui läheb üleni kõvemaks ja tihedamaks. Edaspidi, kui rastad on juba korralikult lukustunud ja oma tugevuse saavutanud, ei ole rullimine enam nii oluline, kuid seda võib siiski alati teha. Rullimisest palju olulisem on aga juurehooldus.

Juurehooldus

Juuksed kasvavad keskmiselt 1cm kuus ja et see uus kasv samuti rastapatsiks muutuks, tuleb juuksed juure pealt sassi ajada. Nimetagem seda siinkohal juuretööks. Mina soovitaksin seda teha jällegi alati peale juuste pesemist, sest siis on juuksed puhtad ja valmis paremini lukustuma. Aga kui rullimist oli hea teha niiskete patsidega, siis juuretööd peaks tegema ainult täiesti kuivadele patsidele. Niisked juuksed on venivad ega murdu, mistõttu ei ole juuretööl niimoodi mõtet. Asja mõte on ju aidata juustel muutuda rastapatsiks ehk siis neid sassi ajada, et uus juuksekasv saaks omavahel lukustuda. Seda tehakse nii, et võetakse pats nimetissõrme ja keskmise sõrme vahele kohe peanaha juurest ning hakatakse sõrmi koos patsiga vastu peanahka ringjalt liigutama. Võib teha aeglaseid ringe või siis kiiremini, aga teha tuleks neid ringe senikaua, kui on tunda, et uus juuksekasv ei ole enam lihtsalt juuksed, vaid on muutunud sõrmede vahel toredaks väikeseks kõvaks pusapuntraks. Ja niimoodi tuleb teha iga patsiga su peas.

Juurehooldust tasuks hakata tegema umbes paari nädala möödudes patside tegemisest, siis on juuksed jõudnud juba pisut ka kasvada. Värskete patside puhul on seda kodust juuksehooldust alguses ikka päris palju ja selle jaoks võiks piisavalt aega planeerida.

Kui need kolm asja ei ole unarusse jäetud, siis saavadki rastapatsid kasvada kenaks ja siledaks. Vahetevahel tasuks siiski käia professionaali juures hoolduses, kes paneb üleliigsed lahti tulnud juuksed patside sisse tagasi ja oskab patside oleku järgi hinnata ja nõu anda, millele koduses hoolduses rohkem tähelepanu pöörata.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s